Kredyty, pożyczki, chwilówki... wiemy o tym wszystko.

Czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jej potrzebujesz?

Każda osoba, która zamierza ubiegać się o kredyt hipoteczny, gotówkowy lub pożyczkę musi posiadać zdolność kredytową. Często zdarza się, że gdy pilnie potrzebujemy finansowego wsparcia, nie możemy go uzyskać. Bank odrzuci nasz wniosek, argumentując to brakiem zdolności kredytowej. Według banku nie jesteśmy w stanie spłacać zobowiązania w terminie. Czym zatem jest zdolność kredytowa i dlaczego warto ją posiadać?

Zdolność kredytowa – dlaczego jest taka ważna?

Zdolność kredytowa oznacza naszą zdolność do spłaty danego zobowiązania. Instytucja finansowa, od której pożyczamy pieniądze, musi mieć pewność, że będziemy w stanie oddawać je w terminie. Na zdolność kredytową składa się kilka czynników: źródło i wysokość przychodów, aktualna sytuacja życiowa, zaciągnięte już inne zobowiązania finansowe czy stabilność zatrudnienia. Bank bierze pod uwagę wysokość wynagrodzenia, a także to na podstawie jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni oraz na jaki okres czasu. Oprócz tego bank sprawdza comiesięczne wydatki związane z innymi produktami finansowymi, np. z kartą kredytową czy kredytem gotówkowym. Kwoty wydawane na bieżące utrzymanie także są weryfikowane. Bank zwróci uwagę ile pieniędzy wydajesz na żywność, media czy paliwo. Istotne są także takie czynniki jak nasz wiek, wykształcenie, zawód czy pozycja firmy, w której pracujemy. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji bank określa jaki kredyt może nam udzielić i jaki będzie czas jego spłaty.

Biuro Informacji Kredytowej

Oprócz sprawdzenia zdolności kredytowej, bank wysyła też zapytanie do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Posiadają oni informacje na temat wszystkich naszych zobowiązań finansowych oraz terminowych spłatach. Jeśli spłaciliśmy pewne zobowiązania z opóźnieniem, będzie to odnotowane w naszej informacji kredytowej. Warto pamiętać, że im więcej zapytań zostanie wysłanych do BIK, tym gorzej może kształtować się nasza sytuacja. Dla banku jest to informacja, że nie uzyskaliśmy kredytu, a zatem mamy też złą sytuację finansową.

Dopasuj kredyt do domowego budżetu

Zdolność kredytowa obliczana przez bank to jedna sprawa. Nie bierze ona jednak pod uwagę różnych losowych sytuacji. Kredyt jest udzielany zazwyczaj na wiele lat. W tym czasie można stracić pracę, przychody mogą się zmniejszyć, możemy ciężko zachorować. Zanim podejmiemy decyzję o kredycie, warto zadbać aby rata była dopasowana do domowego budżetu.

A co w przypadku, gdy nie masz zdolności kredytowej, a potrzebujesz zaciągnąć zobowiązanie finansowe? Z pomocą przyjdą instytucje, które specjalizują się w takich przypadkach. Istnieje możliwość udzielenia pożyczki bez zdolności kredytowej czy bez wysyłania zapytania do BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.