Kredyty, pożyczki, chwilówki... wiemy o tym wszystko.

Co warto wiedzieć o kredycie?

Dla niektórych osób kredyt to zło konieczne i starają się unikać takich zobowiązań finansowych. Jednak w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe jest przebrnięcie przez życie bez zaciągania kredytu. Kredyt jest potrzebny na zakup nowego samochodu, na remont mieszkania czy chociażby na wymarzone wakacje. Zanim wybierzemy się do banku, warto dowiedzieć się więcej o kredytach.

Zanim weźmiesz kredyt – dokładna analiza oferty

Placówki finansowe promują swoje produkty reklamami w telewizji i w internecie. Liczba ofert może przyprawić o zawrót głowy. Warto jednak zachować trzeźwość umysłu i nie dać się ponieść emocjom. Kredyt, który najlepiej prezentuje się w reklamie, wcale nie musi być najkorzystniejszy. Na cenę kredytu składa się wiele czynników, takich jak prowizja czy oprocentowanie. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby w momencie zawierania kredytu nie mieć żadnych wątpliwości.

Prowizja i rodzaj rat

W przypadku kredytów gotówkowych, należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji. Reklamy mogą zachęcać atrakcyjnym oprocentowaniem wynoszącym 0%, a tymczasem bank odbije to sobie wysoką prowizją. Prowizja może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Niektóre banki mogą wliczyć ją do kwoty kredytu i naliczać odsetki. Na koszty kredytu ma także wpływ wybrany rodzaj rat – raty malejące lub raty równe. Raty równe powodują, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Jednak co miesiąc spłaca taką samą ratę. Pozwala to przewidzieć wydatki i zaplanować domowy budżet. Raty malejące pozwalają na obniżenie kosztu kredytu. Na początku spłaca się wyższe raty, co wiąże się z mniejszymi odsetkami w późniejszym terminie. To rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko u osób, które mają pewną sytuację materialną i dobrą historię kredytową.

Ubezpieczenie

Na koszt kredytu ma także wpływ ubezpieczenie. Nie jest ono obowiązkowe, dlatego warto dobrze się zastanowić nad jego wyborem. Ubezpieczenie to dla kredytobiorcy dodatkowy koszt, a zabezpieczenie otrzymuje tak naprawdę bank. Banki oferują często obniżenie prowizji lub oprocentowanie, w zamian za ubezpieczenie kredytu. Warto jednak dokładnie przeanalizować taką ofertę. W większości przypadków jest ona nieopłacalna. Koszt składki kredytu może przewyższać oferowane przez bank korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.